Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Jak budować pozytywne relacje z Podopiecznym – 5 rad

Jak budować pozytywne relacje z Podopiecznym.

Podstawowymi cechami, jakie powinna posiadać opiekuna osób starszych jest łatwość nawiązywania kontaktów, empatia i cierpliwość. Podczas pobytu na ofercie bardzo ważne jest aby zbudować dobre relacje zarówno z samym podopiecznym, jak i jego rodziną. Na pewno przydatne będzie pozytywne nastawienie oraz szczera rozmowa.

Zadaniem opiekunki jest pomoc rodzinie i bliskim w opiece nad osobą starszą, zatem dobry kontakt jest tu niezbędny, a utworzenie ciepłej relacji od samego początku ułatwi nam pracę.

Przyjeżdżając na ofertę pracy do Niemiec często jesteśmy dla podopiecznego całkiem obcą osobą. Pamiętajmy, że zazwyczaj potrzebny jest czas aby wszyscy się do siebie przekonali.

Odpowiednie przygotowanie

Już przed wyjazdem na ofertę pracy jako opiekunka osób starszych warto się odpowiednio przygotować i zdobyć jak najwięcej informacji o:

  • podopiecznym, jego stanie zdrowia, nawykach, upodobaniach
  • miejscu do którego pojedziemy: np. odległość od sklepów, jaka przestrzeń będzie zapewniona dla opiekunki
  • rodzinie podopiecznego: czy pomagają w opiece, czy odwiedzają seniora

Te podstawowe informacje znacząco ułatwią pobyt w nowym miejscu pracy i unikną nieporozumień. Również po przyjeździe do domu podopiecznego warto dopytać jak najszybciej o różne kwestie, które są dla nas niejasne.

Uśmiech i pozytywne nastawienie

Pierwsze wrażenie jest ważne. Postarajmy się aby po przybyciu na ofertę pracy być uśmiechniętą i miłą. Nawet jeśli początkowo opiekunka popełni jakieś drobne błędy to łagodne podejście oraz uśmiech udzielą się podopiecznemu, a małe niedociągnięcia pójdą w niepamięć. Dużo zależy od nas jak ukształtują się relacje z seniorem. Ofiarując nasze ciepło i zaangażowanie podopieczny będzie chciał odwdzięczyć się tym samym.

Empatia, cierpliwość

Seniorowi czasami ciężko pogodzić się z tym, że jest niesamodzielny i że coraz bardziej potrzebuje pomocy, zwłaszcza, że opiekunka pomaga mu także w intymnych sytuacjach.

Musimy więc zrozumieć, że osoby starsze cierpią z powodu chorób. Rolą opiekuna jest więc okazywanie empatii, bycie cierpliwym i zachowanie pogody ducha. Te cechy najczęściej przełamują niechęć czy strach, a pozytywne nastawienie pomaga przełamać lody. Nawet w stresujących sytuacjach lub gdy zdarzą się drobne nieporozumienia pamiętaj opiekunko aby zachować cierpliwość i nie ulegać złym emocjom.

Szacunek i odpowiedni sposób rozmowy

Nie zapominajmy nigdy o tym, że wyjeżdżając na ofertę pracy do Niemiec spotkamy się różnicami pokoleniowymi i kulturowymi. Opiekunka powinna zachowywać się w sposób taktowny. W Niemczech do osób starszych nie mówi się po imieniu – należy zwracać się do nich, używając zwrotu grzecznościowego – Pan/Pani.

Harmonogram dnia

Pamiętajmy, że seniorzy zazwyczaj mają już swoje przyzwyczajenia, upodobania i chociaż czasami uznamy, że coś może być dla niego lepsze, opiekunka nie powinna przestawiać całego harmonogramu dnia. Jeśli podopieczny lubi pospać nieco dłużej, nie róbmy mu pobudki skoro świt. Opiekunka powinna się dostosować do podopiecznego, jednak wszystko powinno być w granicach normy. Może to działać również w drugą stronę i podopieczny nie będzie chciał przyjmować posiłków, będzie odmawiał przyjmowania leków – wtedy opiekunka powinna zadbać o ustalenie harmonogramu dnia, który wprowadzi pewnie zasady. Utrzymanie ich przez jakiś czas i konsekwencja w działaniu pozwoli uniknąć w przyszłości niepotrzebnych nieporozumień i wprowadzi harmonię.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 

ul. Krucza 16/22 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.