Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech
Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech

Depresja w wieku podeszłym

Depresja w wieku podeszłym. 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Z reguły uważa się, że ta wyniszczająca choroba dotyczy ludzi młodych i w wieku dojrzałym, kiedy doświadcza się sporo stresu, podejmuje ważne decyzje, żyje w ciągłym pędzie. Okazuje się, że depresja, to istotny problem kliniczny i społeczny także osób w wieku podeszłym. Choruje na nią około 30% seniorów po 65 roku życia. A w przebiegu chorób somatycznych występowanie depresji sięga aż 45%.

Jest to schorzenie przewlekłe, a symptomy nie są tak jednoznaczne. To nie tylko przygnębienie, ale także brak apetytu, apatia i otępienie, niepokój, zaburzenia snu, drażliwość, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, wahania ciśnienia krwi, kołatanie serca, płytkie oddychanie, bóle różnego pochodzenia. Gdy do tego zestawu objawów dochodzi wycofanie towarzyskie, utrata poczucia własnej wartości, brak motywacji – warto zgłosić się do specjalisty, by zweryfikować problem. Depresja, jak każda inna choroba wymaga leczenia! Nieleczona depresja wiąże się ze zwiększonym ryzykiem hospitalizacji.

Ryzyko występowania depresji u seniorów zwiększa się wraz z przyjmowaniem niektórych leków, np. na nadciśnienie. Jednak przyczyn może być wiele. Często są one związane z pogorszeniem jakości życia – pojawienie się choroby, czy niepełnosprawności. Ale także ograniczeniem kontaktów społecznych czy zmianą pełnionej dotychczas funkcji oraz utraceniem niektórych możliwości.

Dużym wsparciem w leczeniu depresji jest zrozumienie bliskich, ich pomoc w codzienności seniora, aktywizacja, a przede wszystkim obecność. Rokowanie jest ściśle związane z sytuacjami życiowymi człowieka starszego. Zróbmy wszystko, by bliska nam osoba starsza nie czuła się samotna, rozmawiajmy – o życiu codziennym, o ewentualnych problemach, poświęcajmy uwagę. Sprawmy, by wiedziała, że jest potrzebna, samodzielna. Zachęcajmy do aktywności społecznej i fizycznej, na ile pozwalają możliwości. Pokażmy, że rozumiemy i akceptujemy ograniczenia związane z wiekiem, okażmy szacunek i wsparcie.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

 

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.