Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Jak dbać o serce?

Jak dbać o serce?

29 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Choroby krążenia są główną przyczyną śmierci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Święto promuje zdrowy styl życia oraz ma na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie profilaktyki chorób serca.

A Ty jak dbasz o swoje serce?

Zapoznaj się ze wskazówkami:

  1. Żywienie.

Konieczna jest profilaktyka otyłości brzusznej. To właśnie tłuszcz okołonarządowy jest szczególnie groźny m.in. dla serca. Zadbaj o swoją dietę. Jedz mniej, a częściej, co ok. 3-4h, by organizm nie był zmuszony odkładać „na zapas” – co ma miejsce w nieregularnym spożywaniu posiłków (nawet małych). Nie objadaj się na wieczór. Pilnuj, by posiłki były podobnej objętości. Koniecznie postaw na źródła antyoksydantów – składników działających przeciwzapalnie, co chroni przed odkładaniem się blaszki miażdżycowej. Są to przede wszystkim świeże warzywa i owoce leśne. Unikaj składników prowokujących stany zapalne – cukier, alkohol, tłuszcze zwierzęce, mięso czerwone, wysoko przetworzone produkty.

  • Aktywność fizyczna.

Serce, jako mięsień potrzebuje regularnego treningu. Aktywność fizyczna usprawnia ten narząd, poprawia krążenie, reguluje ciśnienie i tętno, zapobiega również otyłości. Intensywność treningu należy zawsze dostosować do swoich możliwości i zwiększać stopniowo, by organizm mógł się przyzwyczaić. Z czasem kondycja ulegnie poprawie, nie warto się zniechęcać słabszymi wynikami na starcie. Warto mierzyć tętno podczas aktywności fizycznej, by obserwować jak z czasem ulega obniżeniu, w porównaniu z pierwszym treningiem. Docelowo staraj się wprowadzić zasadę: 3 x 30 x 130 – ćwiczenia minimum 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut z tętnem do 130 uderzeń na minutę.

  • Badania profilaktyczne.

Kontroluj ciśnienie krwi. Pożądany wynik to 120/80. Utrzymujące się podwyższone ciśnienie prowadzi do zwężenia tętnic i powstawania miażdżycy. Stąd ważne jest wczesne wykrywanie nadciśnienia tętniczego i jego leczenie. Pamiętaj o badaniach laboratoryjnych krwi. Poza podstawową morfologią, warto zwrócić uwagę na profil lipidowy – cholesterol i trójglicerydy oraz glukozę na czczo. Zaburzenia metaboliczne wpływają na pracę całego organizmu, wymagają szybkiego wyrównania. Podwyższone OB może świadczyć o obecności stanów zapalnych w organizmie, co również prowadzi do powstawania blaszki miażdżycowej. Dlatego badaj się przynajmniej raz w roku.

  • Stres.

Jest wszechobecny w naszym życiu. Jest też potrzebny, w stopniu umiarkowanym – motywuje nas do działania. Adrenalina i kortyzol przyspieszają rytm serca, podnoszą ciśnienie krwi i zwężają naczynia krwionośne. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasz układ krążenia jest obciążony. Stresem dla organizmu są również szkodliwe dla zdrowia nawyki – takie jak palenie papierosów, alkohol, nieregularne posiłki, odwodnienie, śmieciowa żywność, brak aktywności fizycznej. Nie dokładaj sobie więcej stresu niż to konieczne! Znajdź sposób na jego rozładowanie – np. poprzez aktywność fizyczną.

  • Program profilaktyki układu krążenia.

Osoby w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat mogą skorzystać z bezpłatnego „Programu profilaktyki chorób układu krążenia NFZ”. Program ten umożliwia określenie indywidualnego zagrożenia chorobami układu krążenia i wdrożenie odpowiedniego postępowania profilaktycznego.

 

Badania pokazują, że na zdrowie w 50% wpływamy my sami – poprzez styl życia. Wprowadź powyższe wskazówki w codzienność i ciesz się zdrowym sercem przez długie lata!

 

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.