Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Jak pomóc osobie chorej na Alzheimera?

Jak pomóc osobie chorej na Alzheimera?

Zaleca się dietę śródziemnomorską, która bazuje na warzywach, owocach, rybach, cennych olejach roślinnych, orzechach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Należy pamiętać o indywidualnej tolerancji produktów spożywczych. Przy wyborze dań uwzględnij choroby towarzyszące i ewentualne problemy trawienne. Np. jeśli chory nie może jeść surowych warzyw – wybierz zupy krem, warzywa duszone lub gotowane na parze. Jeśli choruje np. na cukrzycę – uważaj na owoce, wybierz te o niskim indeksie glikemicznym i zawsze łącz je z innymi produktami (spowolni to uwalnianie glukozy do krwi). Np. zamiast banana – kromka chleba żytniego z twarogiem i łyżką konfitury z czarnej porzeczki. Orzechy – podawaj w koktajlu lub jako rozdrobniony dodatek do sałatek, zup.

Pamiętaj o regularnych posiłkach, by w odpowiednich odstępach czasu zasilać mózg w „paliwo”, średnio co 3-4h. Posiłki powinny być podobnej objętości, lekkostrawne. W każdym uwzględniamy porcję warzyw w odpowiedniej dla chorego formie (może być nawet sok warzywny). Zalecane są owoce jagodowe (borówki, jagody, jeżyny, porzeczki) — są one źródłem antyoksydantów o właściwościach przeciwstarzeniowych. Unikamy przetworzonych i słodkich produktów mącznych – pieczywo tostowe, drożdżówki, ciastka itp. Wskazane są produkty z pełnego ziarna (jeśli nie ma przeciwskazań), np. chleb żytni, kasza jaglana, itd.

Niezwykle cenne jest białko, pochodzące głównie z produktów zwierzęcych – jaja, chude mięso, ryby, fermentowane produkty mleczne np. jogurt naturalny. Białko pełni funkcję budulcową – jest kluczowe w regeneracji tkanek i narządów. Ryby i mięso najlepiej piec w folii, dusić lub przygotowywać na parze. Niewłaściwe jest podawanie mięsa smażonego lub pieczonego w dużej ilości tłuszczu. W diecie nie może też zabraknąć tzw. „dobrych tłuszczów” znajdujących się w pestkach, nasionach i nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejach roślinnych. Warto stosować je jako dodatek do sałatek lub przemycać w potrawach. Warto zwrócić uwagę na siemię lniane – jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych, a jednocześnie produktem zalecanym w dietach łatwostrawnych. Stosuje się je w formie nasion jako dodatek do potraw lub w postaci naparu, który warto pić codziennie.

Unikaj alkoholu, słonych przekąsek, słodyczy, tłuszczy nasyconych zawartych w twardych margarynach, produktach cukierniczych, tłustym mięsie i przetworach mięsnych oraz innych wysoko przetworzonych produktów bogatych w niezdrowe dodatki chemiczne.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 

ul. Krucza 16/22 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.