Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech
Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech

Bezpieczne opalanie w starszym wieku

Bezpieczne opalanie w starszym wieku. Niewątpliwie słońce sprzyja walce z osteoporozą, dzięki wytwarzanej w skórze witaminie D3 pod wpływem promieni UV. Ułatwia ona wchłanianie wapnia i fosforu. Jednak z ekspozycją na słońce należy uważać w każdym wieku. Seniorzy mają cieńszą, mniej nawilżoną skórę, przez co łatwiej o oparzenia. Przy dłuższym opalaniu często pojawiają się też przebarwienia, co jest wynikiem nagromadzenia w danym miejscu melaniny, czyli barwnika. Wystawiane na słońca znamiona mogą przekształcić się w groźny nowotwór skóry. Ważne, by wszelkie zmiany na skórze konsultować z lekarzem. Należy też zwrócić uwagę na stosowane leki i ich potencjalne działanie fotouczulające. A są to miedzy innymi: niektóre leki przeciwcukrzycowe czy obniżające ciśnienie tętnicze, a także stosowane przy schorzeniach reumatologicznych. Uwaga na preparaty ziołowe! Do fotouczulających należy np. dziurawiec o działaniu m.in. przeciwdepresyjnym. Warto doczytać ulotki stosowanych leków lub w razie wątpliwości skonsultować temat ze swoim lekarzem.

W upalne dni łatwo o odwodnienie i w konsekwencji np. omdlenia, czy udar, dlatego pijemy więcej wody. Standardowo powinno to być minimum 2 litry (ok. 8 szklanek płynów). Lepiej sprawdzą się krótsze np. 20 minutowe wyjścia na słońce niż intensywne opalanie, zwłaszcza w godzinach 11-15:00. Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – nakrycie głowy, okulary z filtrem oraz kremy – o faktorze nawet SPF 50, nakładanym kilka razy w ciągu dnia. Po kąpieli słonecznej nawilżamy skórę odpowiednimi kosmetykami, które pomogą w szybkiej regeneracji.

Rodzaje promieniowania słonecznego:

– UVA, działa na nas cały rok, niezależnie od pogody. Przyspiesza starzenie się skóry, wnika w nią bardzo głęboko. Warto stosować filtry o każdej porze roku.

– UVB, odpowiada za opaleniznę, ale też poparzenia słoneczne. Nie działa przez szkło i chmury.

– UVC, ze względu na krótkie fale, nie dociera do Ziemi.

Uwaga! Promieniowanie UVA oraz UVB odpowiadają za powstawanie nowotworów.

Ze słońca nie trzeba, a wręcz nie należy rezygnować! Jednak jak wszystko – z głową 🙂

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.