Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Ile szklanek wody potrzebujesz?

Czy wiesz, ile szklanek wody potrzebujesz w ciągu dnia?

Woda uczestniczy niemalże we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Stąd jej niedobór może zakłócić pracę narządów oraz procesy metaboliczne.

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowym elementem w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Na procesy życiowe człowiek potrzebuje około 1,5 litra wody (6 szklanek). Natomiast idealnym rozwiązaniem jest wypijanie około 2-2,5 litra płynów dziennie, czyli 8-10 szklanek!

Średnie zapotrzebowanie, to 35 ml / 1 kg masy ciała. Przykładowo – ważąc 70 kg, powinniśmy wypijać ok. 2,5l wody na dobę. Dodatkowo, jeśli lubimy ciepłe napoje, takie jak mocna herbata, kawa, czy napary ziołowe – z reguły działające moczopędnie – należy dodać do codziennej porcji płynów 1 szklankę wody na każdy taki napar. Uprawiając sport lub po prostu prowadząc aktywny tryb życia, warto uwzględnić ponadprogramowe minimum 500 ml wody więcej, podobnie w upalne dni. 

Warto zacząć dzień od szklanki wody na czczo, by nawodnić się po całej nocy i przygotować przewód pokarmowy do przyjęcia posiłku. Przed snem pijemy wodę w celach regeneracyjnych. A picie między posiłkami wypełnia żołądek i pomaga utrzymać stałą organizację dnia pod kątem pór jedzenia. Pijemy głównie wodę, najlepiej średnio mineralizowaną lub przegotowaną (letnią). Jeśli wolimy napoje na ciepło – do przegotowanej, gorącej jeszcze wody warto dodać sok np. z cytryny / pomarańczy i np. szczyptę cynamonu / imbiru. Taka mieszanka rozgrzewa, pobudza i świetnie smakuje!

Zalecana jest podobna ilość płynów codziennie. Jeśli do tej pory piliśmy mniej niż potrzebujemy – zwiększamy sobie ilość płynów o 1 szklankę, co 4 dni – żeby nerki zdążyły się przystosować. Można przeliczać na ilość łyków – 5 przed posiłkiem, 5 po posiłku. 

Nie zapominajmy o tym ważnym nawyku, zwłaszcza latem. Często uczucie pragnienia jest mylone z uczuciem głodu lub objawia się zmęczeniem. Najczęściej wtedy sięgamy po kawę, która może dodatkowo odwodnić organizm. W pierwszej kolejności warto wypróbować wodę, która na pewno nie zaszkodzi, a może znacząco wpłynąć na poprawę koncentracji, a nawet nastrój.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

 

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 

ul. Krucza 16/22 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.