Niemieckie tradycje.
Święta, to wyjątkowy czas. Myśl o nich przywołuje w nas podobne skojarzenia, symbole, a także tradycje. Nie wyobrażamy sobie np. Świąt Bożego Narodzenia bez choinki lub Wielkanocy bez zajączka. Jednak są elementy, które sprawiają, że każdy z nas celebruje na swój własny sposób te magiczne dni, gdzie wykorzystuje swoje ulubione rodzinne tradycje. W różnych częściach Europy świętuje się w nieco inny sposób. Różnice kulturowe kształtują tradycje, które są charakterystyczne dla każdego kraju. Sprawdźmy więc jakie zwyczaje można spotkać w Niemczech.
Podczas przygotowań do Świąt Wielkanocnych w Niemczech nie może zabraknąć bukietu wielkanocnego, który zrobiony jest z zielonych gałązek przyozdobionych kolorowymi wydmuszkami jajek.
Wielki Czwartek u naszych zachodnich sąsiadów nazywany jest Zielonym Czwartkiem Gründonnerstag. Jest to dzień, w którym dominuje zielony kolor. Jajka maluje się na zielono. Natomiast na stołach powinny pojawić się wiosenne rośliny np. szpinak, szczypiorek.
W Wielki piątek organizuje się wspólny posiłek, który składa się z chleba, wody i wina. Spożywa się go najczęściej w salkach katechetycznych kościoła.
Wielka Sobota Karsamstag, podobnie jak w Polsce, jest dniem wyciszenia, kiedy nie odprawia się mszy świętej. W tym dniu jest zwyczaj rozpalania wielkich ognisk przed kościołami katolickimi. Towarzyszy temu poświęcenie ognia, a w domach zapala się świece wielkanocne.
Wielkanocna Niedziela i Wielkanocny Poniedziałek (Ostersonntag i Ostermontag), to dwa najbardziej uroczyste dni podczas Wielkanocy w Niemczech. Są to dni odpoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi
Przy Wielkanocnym śniadaniu bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami (Ostereiertitschen). Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi. Wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką.
W niektórych miastach organizuje się uroczyste procesje konne (Osterreiten), które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Najbardziej znane są te w Saksonii i miasteczku Traunstein w Bawarii.
Boże Narodzenie w Niemczech, to podobnie jak w Polsce, jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku.
Choinka, kalendarz adwentowy, wieniec adwentowy, jarmarki świąteczne, to symbole, które pochodzą z tradycji niemieckiej. Stamtąd właśnie przybyły do Polski.
Jarmarki bożonarodzeniowe są bardzo mocno zakorzenione w niemieckiej kulturze. Cieszą się sympatią turystów z całego świata. Praktycznie każde miasto posiada przynajmniej jeden „Weihnachstmarkt”. Podczas spaceru między straganami można kupić świąteczne ozdoby i spróbować tradycyjnych potraw. Obowiązkowo trzeba napić się grzanego wina, które przyprawione jest z korzennymi aromatami oraz pomarańczami. To właśnie na jarmarkach można poczuć prawdziwą magię Świąt w wydaniu niemieckim.
W Wigilię po przyjściu z kościoła zapala się świece na choince i rozpoczyna uroczystą kolację, podczas której każdy pod swoim talerzem znajduje pieniążek. Ma on zapewnić szczęście i dostatek na przyszły rok. W czasie wieczerzy dzieci otrzymują pełne talerze słodyczy i owoców. Natomiast życzenia składane są bez dzielenia się opłatkiem.
Ciekawą niemiecką tradycją związaną z choinką jest wieszanie na niej bombki w kształcie ogórka. Osoba, która znajdzie ją jako pierwsza, otrzymuje dodatkowy prezent.
25. i 26. grudnia to oficjalnie dni wolne od pracy, więc wykorzystywane są, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi oraz miło spędzić czas.
Do klasycznych życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych należą:
Fröhliche Weihnachten und ein erfolgreiches Neues Jahr!
Alles Gute zum Neuen Jahr!
Ein schönes Weihnachtsfest und ein glückliches, gesundes Neues Jahr!
Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy
Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro
Posiadamy oferty pracy na terenie całych Niemiec.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych
w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
ul. Krucza 16/22 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.