Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Koszty życia w Niemczech – wskazówki i przykładowe ceny

Koszty życia w Niemczech - wskazówki i przykładowe ceny

     Niemcy ze względu na atrakcje turystyczne, dostęp do morza, bogatą ofertę aut używanych, a także wysokie zarobki i dobrą pracę budzą wielkie zainteresowanie wśród Polaków. Obecnie w Niemczech Polacy stanowią prawie 2% całej populacji, a w ciągu ostatnich lat liczba Polaków, którzy osiedlili się w Niemczech wzrosła o kilkanaście procent.

   Najczęściej wskazywanym czynnikiem, który wpływał na decyzję o wyjeździe były wyższe zarobki.  Nasz zachodni sąsiad od lat utrzymuje wysoką pozycję w takich rankingach. Jednak należy pamiętać o kosztach życia w tym kraju. Wybierając się do Niemiec trzeba spodziewać się, że ceny będą nieco wyższe niż w Polsce. Istnieją też zauważalne różnice w cenach pomiędzy wschodem a zachodem Niemiec. Więcej za wszystko zapłacimy w Hamburgu czy Monachium, mniej w Dortmundzie i Berlinie. Warto przed wyjazdem sprawdzić ceny i zaplanować dokładnie budżet. Aby pomóc w ich oszacowaniu, podamy kilka informacji o cenach wybranych produktów i usług.

Mieszkanie

    Wynajem mieszkania jest jednym z podstawowych kosztów życia w Niemczech.  W niektórych dużych koncernach zakwaterowanie zapewnia pracodawca. Z podobnym udogodnieniem wiąże się praca opiekunki w Niemczech. We wschodniej części kraju wynajem jednopokojowego mieszkania o powierzchni 30m2 to wydatek około 350-750 euro. Znacznie drożej jest w zachodnich landach i w dużych miastach. Cena często zależy też od standardów lokum. Oprócz pokrycia kosztów najmu trzeba przygotować się również na opłaty za media, internet i  wywóz śmieci.

Artykuły spożywcze

     Ceny żywności są wyższe od tych, do których przywykliśmy w Polsce. Za pewne produkty trzeba jednak zapłacić aż dwa razy więcej. W Niemczech żywność najtaniej można kupić w dyskontach i supermarketach, takich jak Kaufland, Lidl czy Aldi. Najwięcej za zakupy zapłaci się w sklepikach osiedlowych i na targach.  Spośród artykułów spożywczych największą różnicą w cenie charakteryzują się jabłka, za które w Niemczech trzeba zapłacić ponad 2 razy więcej.

Ceny przykładowych artykułów spożywczych :

Banany (1kg) = 0,99 euro

Bułka wypiekana na miejscu = 0,30 euro

Coca-cola (2l) = 1,29 euro

Kawa Nescafe Classic (200g) = 6,79 euro 

Cukier (1kg) = 0,65 euro

Pomidory (1kg) = 1,60 euro

Ser Gouda (400g) = 1,49 euro

Woda mineralna (1,5l) = 0,40 euro

Szynka (1kg) = 11 euro

Filet z kurczaka (1kg) = 5,99 euro

Jajka (10szt) = 1,29 euro

Mleko = 0,60 euro

Ziemniaki = 1 euro

Czekolada = 0,79 euro

Inne wydatki

Ceny paliwa w Niemczech –  za litr benzyny zapłacimy około 1,37€, a za olej napędowy w okolicach 1,17€.

Ceny alkoholu w Niemczech są na zbliżonym poziomie do tych polskich, różnica wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu procent. Tanie jest piwo, droższe są mocniejsze i markowe alkohole.

Ceny w restauracjach – zależą od miasta oraz lokalizacji. Restauracje w ścisłym centrum będą nawet dwukrotnie droższe niż podobne w dalszej okolicy. Za obiad w restauracji zapłacimy w okolicach10 do 15€. Warto poszukać barów budżetowych, przypominających polskie bary mleczne, gdzie duży obiad możemy zjeść nawet za 5 do 7€.

Ilość Polaków przebywających w Niemczech wskazuje na to, że nie odstraszają ich wyższe koszty życia. Większość emigrantów kieruje się tym, że może zarobić kilkukrotnie więcej niż w naszym kraju. W przypadku wcześniej wspomnianych branż takich jak opieka nad starszymi w Niemczech osoba zatrudniona za pośrednictwem agencji, ma zapewnione nie tylko zakwaterowanie, ale i wyżywienie. W związku z tym koszty życia w Niemczech mogą być znacznie mniejsze.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 

ul. Krucza 16/22 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.