Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech
Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech

Ulubione potrawy w Niemczech

Ulubione potrawy w Niemczech.

Kuchnia niemiecka jest dość różnorodna, ponieważ w każdym landzie spotkamy oryginalne potrawy, typowe dla danego regionu. Golonka, ziemniaki i kiszona kapusta to najbardziej charakterystyczne dania w Niemczech. Mięso stanowi podstawę niemieckiej kuchni więc w potrawach najczęściej znajdziemy: wieprzowinę, boczek oraz kiełbasę, z których przyrządzane są rolady, sznycle, kotlety i pyszne pieczenie. Chętnie stosowanymi przyprawami jest majeranek i tymianek, które dodają charakterystycznego aromatu oraz przez swoje właściwości pozwalają ułatwić proces trawienia, co akurat w tej ciężkostrawnej diecie jest przydatne. Pietruszka lub szczypiorek bardzo często służą Niemcom do posypywania dań. Lubianym dodatkiem jest również sok z cytryny.

U naszych zachodnich sąsiadów popularne są także ryby np. wędzone czy marynowane.

Jeśli chodzi o warzywa to najczęściej pojawiają się ziemniaki. Bardzo popularna jest sałatka ziemniaczana, podawana najczęściej jako przystawka do dań głównych. Nasi zachodni sąsiedzi często jedzą również placki ziemniaczane serwowane z musem jabłkowym.

Innymi popularnymi warzywami w kuchni niemieckiej jest kapusta, szparagi, zielony groszek oraz soczewica. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych potraw w zależności od regionu.

Bawaria

Biała kiełbasa – (Weißwurst ) Najpopularniejszym rejonem Niemiec jest Bawaria i w wielu dziedzinach jest postrzegana jako wizytówka tego kraju. Posiada silną gospodarkę, wiele atrakcji turystycznych, mocno zakorzenione tradycje oraz dobrą kuchnię! Jednak najlepsza jest biała kiełbasa. Przepis na nią podobno powstał w 1857r. w Monachium, kiedy pewnemu gospodarzowi zabrakło owczych jelit i zastąpił je jelitami wieprzowymi, które okazały się delikatniejsze i przez które przypadkowo powstała biała kiełbasa. Teraz ta regionalna potrawa cieszy się tak dużym powodzeniem, że co roku w Monachium odbywa się konkurs na najlepsze monachijskie białe kiełbasy.

Berlin

Kiełbasa z curry – jest popularna w Berlinie i koniecznie musi znajdować się na liście niemieckich specjałów. Należy do ulubionych dań barowych wśród Niemców. Pierwszy raz została podana w 1949r przez Herty Heuwer w jej własnym barze.

Hesja

Zielony sos (Grüne Soße) – składa się on z siedmiu ziół: szczypiorek, ogórecznik lekarski, krwiściąg mniejszy, trybula ogrodowa, szczaw, pietruszka i rzeżucha. Można go skosztować w każdej tradycyjnej frankfurckiej gospodzie. Jemy go z ziemniakami i sznyclem lub jajkami na twardo.

Saksonia

Drezdeńskie ciasto bożonarodzeniowe (Dresdner Christstollen)- maślany, słodki i wypełniony rodzynkami, kandyzowaną skórką pomarańczową i cytrynową to oprócz pierników najbardziej popularny niemiecki wypiek bożonarodzeniowy. Najsłynniejsza strucla pochodzi z Drezna. Ma szczególnie długą tradycję i opiera się o ściśle ustalony przepis. Co roku w drugą sobotę adwentu odbywa się w Dreźnie święto strucli, a w roli głównej występuje największa strucla na świecie.

Szlezwik-Holsztyn

Gruszki, fasola i bekon – tanie, proste i regionalne, tradycyjne niemieckie danie, powszechne na obszarze Hamburga. Są to gruszki zapiekane z zieloną fasolą oraz pokrojonym boczkiem, podawane z gotowanymi ziemniakami. Typowa północnoniemiecka kombinacja słodyczy i pikantności nazywana jest również „Broken sööt”, co oznacza tyle co „złamana słodycz”.

Dolna Saksonia

Węgorz wędzony– Dolnej Saksonii dużą popularnością cieszy się węgorz, szczególnie w postaci wędzonej. Można ją jeść z chlebem i masłem lub z dodatkami np. makaronem lub sałatką ziemniaczaną. Zawsze jednak obowiązuje jedna zasada aby wędzonego węgorza jeść rękami Po spożyciu mieszkańcy Dolnej Saksonii myją ręce wódką zbożową – aby usunąć z nich zapach ryby.

Brandenburgia

Klopsy po królewsku – nazwa dania wzięła się od pruskiego miasta Królewiec (obecnie Kaliningrad). Klopsiki są przyrządzane z drobno mielonej cielęciny, cebuli, jajek ,bułki tartej, odpowiednio przyprawione- zazwyczaj białym pieprzem lub skórką cytryny. Tradycyjnie serwowane są w sosie śmietanowo-kaparowym i podawane z burakami oraz gotowanymi ziemniakami.

Brema

Knipp po bremeńsku – jeśli chodzi o wygląd tej potrawy nie jest zbyt zachęcający, jednak najbardziej liczy się przecież smak ! Początkowo przez długi czas było to danie ludzi ubogich, ale teraz jest specjalnością Bremy i z pewnością należy go zasmakować przy okazji wizyty w tym mieście. Knipp po bremeńsku składa się z kaszy owsianej z mięsem mielonym i musi być odpowiednio doprawione. Tradycyjnie podawane jest na ciepło z ziemniakami i ogórkami, ale możliwe są również urozmaicenia z dodatkiem np. musu jabłkowego.

A na koniec pyszny deser ! 🙂

Szlezwik-Holsztyn

Faryzeusz – kawa z rumem i bitą śmietaną jest typowym północnoniemieckim napojem składającym się z kawy, rumu, cukru i dużej porcji bitej śmietany.

Historia tego napoju zapoczątkowała na wyspie Nordstrand. Podczas chrztu w roku 1874 mieszkańcy z szacunku dla pastora postanowili ukryć swoje alkoholowe zachcianki.

W czasie uroczystości poczęstowano pastora samą kawą, natomiast pozostali goście pili kawę z dodatkiem rumu. Podczas wieczoru zamieniono jednak szklanki, pastor dostał zawrotów głowy i wykrzyknął „Wy świętoszki, wy Faryzeusze!”. Tym sposobem napój otrzymał odpowiednią nazwę i odtąd należy do stałego punktu programu przy okazji wizyty na Nordstrand.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.