Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Segregowanie śmieci w Niemczech

Segregowanie śmieci w Niemczech. Recykling jest jedną z metod
ochrony środowiska naturalnego, ma na celu ograniczenie zużycia surowców
naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Polega na odzyskiwaniu surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych.

Potencjał recyklingu jest ogromny, ale tylko wtedy, gdy wszyscy odpowiednio o to zadbamy. Dlatego ważne jest abyśmy segregowali odpady, ponieważ znacząco wpływa to na dobre funkcjonowanie środowiska oraz nas samych.

Niemcy wprowadziły recykling w 1991r i od tego czasu są wzorem w tej dziedzinie.

Również wiele innych krajów europejskich przejęło system recyklingu, jednak żadnemu z nich nie udało się osiągnąć wyników zbliżonych do tych niemieckich. Sprawdźmy więc jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów i jak każdy z nas może się przyczynić do ochrony środowiska poprzez np. odpowiednie sortowanie śmieci.

Śmieci w Niemczech segreguje się nie tylko w domach ale również w biurach, hotelach, szkołach i miejscach publicznych np. na dworcach

Opiekunko, wyjeżdżając na ofertę pracy do Niemiec warto wiedzieć o zasadach sortowania odpadów, ponieważ są to czynności, które wykonujemy każdego dnia. Czasem jednak nie zastanawiamy się nad nimi, wykonując je odruchowo – nie zawsze jednak tak jak powinniśmy. Najlepiej jeśli wprowadzimy w nawyk aby robić to poprawnie, ponieważ nieprzestrzeganie regulacji dotyczących segregacji śmieci może się skończyć nawet grzywną. Poniżej przedstawimy kilka podstawowych zasad dotyczących recyklingu, które obowiązują w Niemczech.

Podobnie jak w Polsce śmieci muszą być odpowiednio segregowane.

Najczęściej zadajemy sobie pytanie co należy wrzucić do jakiego śmietnika?

żółte worki i kontenery – wyrzucamy do nich lekkie opakowania wykonane z metalu, materiałów kompozytowych i tworzyw sztucznych:

plastikowe butelki np. po szamponie, płynie do mycia, butelki kamionkowe, kubki po jogurcie, plastikowe opakowania po lekach, kartony po napojach, papierki po batonach, puszki np. po aerozolach, po karmie dla zwierząt, tubki po paście do zębów, plastikowe pojemniki po ketchupie, musztardzie. torebki po makaronie, papierki z tworzywa sztucznego

niebieskie worki i kontenery – do nich wrzucamy odpady papierowe– tj. papier, tektura i opakowania wykonane z kartonu lub tektury np.

gazety, czasopisma, katalogi, koperty, zeszyty, papier ksero, książki

brązowe worki i kontenery – bioodpady (odpady organiczne) – resztki jedzenia np. po gotowaniu mięsa, krojeniu i obieraniu warzyw i owoców, przeterminowane artykuły spożywcze, włosy, pióra, odpady z ogrodu np. zgniłe gałęzie, kwiaty, choinki, odchody małych zwierząt domowych np. chomika, kota. Ważne, aby pamiętać, że nie możemy do brązowego pojemnika wrzucić odchodów psa, które zbierzemy na spacerze (są do tego specjalne kubły w przestrzeni miejskiej).

zielone worki i kontenery – szkło

W przypadku szkła segregację rozdzielić można jeszcze na:

Kolor biały – zwykłe, białe i żółte szkło
Jasnobrązowy – szkło brązowe

Puste butelki, słoiki, wazony i flakony należy posortować według koloru na białe, brązowe i zielone szkło, a następnie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady szklane.

Pamiętajmy aby do pojemników na szło nie wrzucać: luster, stłuczonych szyb okiennych, naczyń żaroodpornych, szkła z okularów, szklanych ozdób choinkowych

czarne worki i kontenery – wśród pojemników na segregowanie śmieci jest jeszcze pojemnik czarny – do niego wyrzucamy rzeczy, które nie były możliwe do sklasyfikowania i nie pasowały do żadnego z wyżej wymienionych. Do czarnych pojemników wyrzucamy: np. pieluchy, szmaty, niedopałki z papierosów

Istnieją w Niemczech również specjalne pojemniki na odzież używaną. Te legalne zazwyczaj są oznaczone przez Czerwony Krzyż. Powinniśmy do nich wyrzucać: ubrania, buty połączone w parę. pościel, obrusy, ręczniki, firanki. Pamiętajmy jednak, by trafiała tam odzież, którą rzeczywiście ktoś może wyprać i dalej użytkować.

 

Dodatkowe uwagi o których warto pamiętać:

• czarny kontener nie jest przeznaczony na odpady elektryczne, odpady zawierające substancje szkodliwe (np. Baterie) oraz gruz.

• butelki plastikowe można również wyrzucać do specjalnej zgniatarki znajdującej się w niektórych supermarketach.

• nie należy wyrzucać opakowań w których znajdują się resztki artykułów spożywczych!

Przeprowadzając się na czas zlecenia do Niemiec, warto mieć rozpiskę harmonogramu wywozu śmieci w danym mieście czy dzielnicy. Nasz podopieczny będzie może mieć taki harmonogram w domu lub możemy sprawdzić informacje na stronie internetowej gminy i w lokalnej gazecie.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.