Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Demencja starcza

Demencja starcza w wielu z nas budzi niepokój. Czym jest, jak pomóc podopiecznemu i zapewnić mu bezpieczeństwo podczas pobytu na ofercie jeśli występuje u niego demencja ? Są to pytania na które warto odpowiedzieć, ponieważ dzięki odpowiednim zachowaniom możemy mieć duży wpływ na spowolnienie postępu choroby.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest demencja

Demencja starcza – nazywana czasem także otępieniem starczym – to schorzenie upośledzające pracę mózgu. Zmiany w tkance mózgu, jakie wywołuje ta choroba wpływają na znaczne osłabienie sprawności umysłowej, a w zaawansowanych stadiach choroby prowadzą do utraty codziennej samodzielności.

Osoba, którą dotknęła demencja starcza, nie potrafi prawidłowo ocenić sytuacji, w której się znajduje. Ma także problemy z rozumieniem i myśleniem, problemy z pamięcią, zaburzenia mowy, kłopoty z orientacją, zaburzenia emocjonalne.

Zazwyczaj demencja jest początkowo mało zauważalna i może rozwijać się latami. Uwagę osób z bliskiego otoczenia powinno zwrócić wycofanie, przygnębienie, które często towarzyszy pierwszym objawom demencji. Początkowo występują również zaburzenia pamięci. np. zapominanie imion najbliższych osób oraz różnych słów, zapominanie o umówionych wizytach.

Rolą opiekunki lub rodziny jest obserwowanie seniora i jak najszybsze reagowania na drobne nieprawidłowości w jego zachowaniu. Dzięki szybkiej reakcji, możemy znacznie wpłynąć na spowolnienie rozwoju tej choroby. Pamiętajmy, że wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia np. odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta czy regularna dawka ruchu, może łagodzić objawy demencji i ułatwiać codzienne życie.

Rozmowa

Jeśli chodzi o codzienną rozmowę i komunikację wskazane jest aby mówić do seniora wyraźnie i trochę wolniej niż zwykle. Najlepiej używać prostych słów, jednak nie próbujmy rozmawiać z podopiecznym jak z dzieckiem. Utrzymujmy kontakt wzrokowy ale zachowajmy dystans. Starajmy się formułować pytania w sposób prosty, tak aby senior również mógł nam udzielić prostej odpowiedzi. Pamiętajmy również aby być cierpliwym i dać podopiecznemu czas na odpowiedź.

Posiłki

Wielu podopiecznych chorych na demencje nie przywiązuje wagi do odpowiedniego odżywiania, zapominają o posiłkach, a nawet odmawiają ich spożywania. Jak więc postępować w takim przypadku ? Należy się postarać aby karmić podopiecznego regularnie oraz ostrożnie. Powinniśmy podczas tej czynności zachować spokój. Najlepiej jeśli skonsultujemy się z dietetykiem, który udzieli nam wskazówek jakie pokarmy będą najlepsze, jak powinny być przygotowane oraz w jakiej ilości spożywane.

Higiena

Bywa również tak, że osoby chore na demencje czują za naruszenie prywatności np. kiedy wymagamy od nich aby zdjęły ubranie i poszły się umyć. Wtedy zdarzają się zachowania, dzięki którym podopieczny próbuje się bronić. Ważne jest aby opiekunka w takiej sytuacji była spokojna, empatyczna i delikatna. Pamiętajmy aby dobrze wyregulować temperaturę wody żeby nie była zbyt zimna ani za gorąca. Również pomocne w czynnościach związanych z higieną i pielęgnacją może być wprowadzenie stałej godziny do wykonywania takich zabiegów.

Czas wolny

Pomocne w spowolnieniu postępowania demencji mogą być : aktywności stymulujące pracę mózgu np. rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, a także aktywność fizyczna np. spacery połączone z rozmową. Dla seniora bardzo ważna jest komunikacja i towarzystwo, dlatego powinniśmy otoczyć go szczególną troską, aby nie czuł się wykluczone.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.