Demencja starcza w wielu z nas budzi niepokój. Czym jest, jak pomóc podopiecznemu i zapewnić mu bezpieczeństwo podczas pobytu na ofercie jeśli występuje u niego demencja ? Są to pytania na które warto odpowiedzieć, ponieważ dzięki odpowiednim zachowaniom możemy mieć duży wpływ na spowolnienie postępu choroby.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest demencja
Demencja starcza – nazywana czasem także otępieniem starczym – to schorzenie upośledzające pracę mózgu. Zmiany w tkance mózgu, jakie wywołuje ta choroba wpływają na znaczne osłabienie sprawności umysłowej, a w zaawansowanych stadiach choroby prowadzą do utraty codziennej samodzielności.
Osoba, którą dotknęła demencja starcza, nie potrafi prawidłowo ocenić sytuacji, w której się znajduje. Ma także problemy z rozumieniem i myśleniem, problemy z pamięcią, zaburzenia mowy, kłopoty z orientacją, zaburzenia emocjonalne.
Zazwyczaj demencja jest początkowo mało zauważalna i może rozwijać się latami. Uwagę osób z bliskiego otoczenia powinno zwrócić wycofanie, przygnębienie, które często towarzyszy pierwszym objawom demencji. Początkowo występują również zaburzenia pamięci. np. zapominanie imion najbliższych osób oraz różnych słów, zapominanie o umówionych wizytach.
Rolą opiekunki lub rodziny jest obserwowanie seniora i jak najszybsze reagowania na drobne nieprawidłowości w jego zachowaniu. Dzięki szybkiej reakcji, możemy znacznie wpłynąć na spowolnienie rozwoju tej choroby. Pamiętajmy, że wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia np. odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta czy regularna dawka ruchu, może łagodzić objawy demencji i ułatwiać codzienne życie.