Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

5 pomysłów na aktywizację seniora

5 pomysłów na aktywizację seniora.

Wyjeżdżając na ofertę pracy do Niemiec możemy się spotkać z tym, że naszym podopiecznym towarzyszy nuda i rutyna. Co niestety ma wpływ na ich samopoczucie. Często czują się niepotrzebni, znudzeni życiem i czasami nie chce im się nawet wstawać z łóżka.

W opiece nad seniorem ważne jest nie tylko wsparcie w codziennych czynnościach, ale też organizowanie czasu wolnego. Przez odpowiedni dobór zajęć możemy przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej naszego podopiecznego. A co za tym idzie poprawić jego nastrój i podejście do codziennego życia.

W warunkach domowych warto organizować seniorowi ciekawe zajęcia. Przede wszystkim powinniśmy postarać się aby podopieczny mógł uczestniczyć w niektórych obowiązkach domowych. Oczywiście znaczna ich część należy do opiekunki. Jednak pozwalając seniorowi aby chociaż nam w nich pomógł (na tyle ile potrafi) sprawi, że osoba starsza poczuje się bardziej potrzebna. Poprawi to jej samoocenę, a bycie samodzielnym wpłynie na jej sprawność fizyczną i intelektualną.

Najlepiej pozwolić choremu wybrać czynności, które interesują go najbardziej. Możemy więc zapytać naszego podopiecznego, co lubił robić w przeszłości lub jakie zdolności chciałby rozwijać. Opiekunka również może zaproponować kilka rozwiązań.

Na pewno nie możemy dopuścić aby jedyną formą spędzania czasu dla seniora było oglądanie TV. Czasami po prostu najzwyczajniej wystarczy rozmowa na ciekawe tematy. Opowiadanie historii z przeszłości może być dobrą okazją do dzielenia się wspomnieniami. Czasami możemy również zaproponować zajęcia, w których może uczestniczyć więcej osób np. podczas odwiedzin najbliższych czy znajomych. Ważne jest aby pogłębiać relacje z innymi ludźmi. Dzięki temu, w życiu seniora będzie działo się coś ciekawego. Może się on skupić na życiu dzieci, wnuków, znajomych. Stały kontakt z innymi pozwoli zmniejszyć poczucie osamotnienia i myślenia o swoich dolegliwościach.

Aktywność fizyczna

Jeśli podopieczny jest mobilny warto pomyśleć o różnych formach aktywności fizycznej dostosowanej do wieku i możliwości. Zamiast siedzieć przed telewizorem, wybierzmy się z podopiecznym na spacer. Ruch na świeżym powietrzu będzie nie tylko idealnym sposobem na nudę, ale także pozwoli się dotlenić i uodpornić na choroby sezonowe.

Zajęcia manualne

Tutaj wybór jest dosyć duży i w zależności od poziomu sprawności naszego podopiecznego oraz upodobań możemy mu zaproponować lub nawet spędzać z nim wolny czas. Np. szyć, robić na drutach, wyplatać z wikliny, malować obrazy, robić biżuterię, ozdabiać albumy na zdjęcia. Niektóre z takich ręcznie przygotowanych wyrobów stanowią idealny prezent dla bliskich osób.

Dbanie o rośliny

Do uprawiania kwiatów czy ziół dużym plusem będzie dostęp do ogrodu. Czas spędzony na świeżym powietrzu będzie na pewno przyjemny dla podopiecznego ale również poprawi jego sprawność fizyczną. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji ogrodu, może warto zaproponować seniorowi uprawianie roślin doniczkowych np. ziół. Mogą one służyć do ozdoby lub do wykorzystania ich w kuchni podczas gotowania. Będzie to doskonały powód dzięki któremu senior będzie czuł się potrzebny nawet w drobnych czynnościach dotyczących pielęgnacji roślin np. ich podlewania i doglądania. Na pewno sprawi mu radość gdy rośliny zakwitną i ozdobią mieszkanie.

Rozwiązywanie krzyżówek, zagadki i gry

Te zajęcia mają bardzo duży wpływ na utrzymanie sprawności intelektualnej seniora. Najlepiej wybrać gry z prostymi zasadami i dobrze widocznymi elementami np.: proste gry karciane, chińczyk, domino.

Czytanie

Jest idealną okazją aby pogłębić wiedzę na tematy, które interesują naszego podopiecznego. A także, by oderwać się od codzienności, czytając o niezwykłych historiach, poruszając wyobraźnię. Jeśli senior ma problemy ze wzrokiem możemy zaproponować mu użycie specjalnego szkła powiększającego do czytania. Opiekunka może też poczytać podopiecznemu.

Nowe technologie

Warto zachęcić seniora do poznania możliwości, jakie oferuje komputer, tablet i dostęp do internetu. Wystarczy pokazać osobie starszej najprostsze funkcje. Np. dostęp do ciekawych informacji, kontakt z rodziną, słuchanie muzyki.

Pamiętajmy, że wszystkie sposoby spędzania wolnego czasu powinny być dopasowane do stanu zdrowia i możliwości naszego podopiecznego! Jeśli senior nie jest w stanie sam wykonywać pewnych czynności, wtedy może być dla nas drobną pomocą lub obserwować, to co my wykonujemy.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.