Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech i Polsce
Praca dla Opiekunek Seniorów
w Niemczech i Polsce

Dieta osoby starszej

Dieta osoby starszej.

Wraz z wiekiem, zmienia się funkcjonowanie naszego organizmu i poszczególnych narządów.

Jednym z najważniejszych czynników, które mają na to pozytywny wpływ jest odpowiednia dieta.

Zwracając uwagę na dolegliwości i odpowiednie dostosowanie do nich nawyków żywieniowych możemy zapobiegać problemom ze zdrowiem, które są charakterystyczne dla określonego wieku.

Jednak, to co stanowi zdrową dietę, różni się w zależności od etapu życia. To znaczy, że inne potrzeby żywieniowe mają dzieci, nastolatkowie, kobiety chcące zajść w ciążę, czy ludzie w podeszłym wieku.

U seniorów konieczna jest zmiana diety ze względu m.in. na: spowolnienie metabolizmu, zmiany w procesach trawiennych, zmniejszone wytwarzanie śliny i soków trawiennych oraz ze względu na utratę zębów czy choroby z którymi się zmagają.

Poniżej przedstawimy kilka podstawowych wskazówek dotyczących żywienia osób starszych. Dlatego będąc na ofercie w Niemczech warto je zapamiętać i wprowadzić w życie podopiecznego.

Woda

Pamiętajmy o regularnym piciu przez cały dzień, ponieważ nie możemy dopuścić do odwodnienia. Podstawowym napojem powinna być woda, ale można również pić słabą herbatę, kompot lub sok (bez zawartości cukru).

Owoce i warzywa

Powinny znajdować się w każdym posiłku, są źródłem błonnika, witamin oraz składników mineralnych. Można je gotować na parze, rozdrabniać, przecierać a także robić z nich soki.

Źródło białka

Starsi ludzie powinni zwiększyć spożycie białka, ponieważ przetwarzają go mniej wydajnie, a jest im bardzo potrzebne np. dla zdrowych mięśni. Produkty zawierające białko to m.in. ryby, mięso, mleko i jego przetwory, jaja, ale też tofu, soja i inne nasiona roślin strączkowych. Uwaga – rośliny strączkowe mogą wywołać dolegliwości żołądkowe, dlatego zacznijmy od małych porcji i sprawdźmy jak senior się po nich czuje).

Źródło wapnia

Wraz z wiekiem wchłanianie wapnia z pożywienia zmniejsza się nawet 3–4 razy. A co za tym idzie kości zaczynają słabnąć i wrasta ryzyko osteoporozy. Dlatego w menu seniora nie może zabraknąć dużych ilości nabiału. Najlepiej w formie fermentowanej (łatwiej je strawić), przy czym jogurty i kefiry to także skarbnica lekkostrawnego białka oraz pożytecznych bakterii wspomagających pracę przewodu pokarmowego.

Węglowodany

To przede wszystkim produkty pełnoziarniste, np. pieczywo, kasze, makarony.

Dieta osoby starszej - dodatkowe informacje:

  • Posiłki powinny być urozmaicone, małe objętościowo i świeżo przygotowane. Ponadto przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły.
  • U osób mających problem z gryzieniem lub połykaniem należy przygotowywać posiłki półpłynne lub płynne.
  • Starsi ludzie spędzają mniej czasu na zewnątrz, co oznacza, że są jeszcze bardziej narażeni na niedobór witaminy D. Powinni przyjmować ją w pożywieniu np. tłuste ryby (filet z łososia) lub zażywać suplementy zawierające witaminę D.
  • Seniorzy powinni unikać spożycia cukru i słodyczy, dlatego najlepiej zastępować je owocami i orzechami.
  • Pamiętajmy aby unikać soli, zamiast tego możemy stosować świeże lub suszone zioła, pozwalają one na ograniczenie dodatku soli oraz polepszają smak i aromat potraw.
  • Wybierajmy w diecie seniora oleje roślinne. Jednocześnie ograniczajmy spożycie mięsa czerwonego, przetworzonych produktów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych.
  • Seniorzy nie powinni spożywać alkoholu.

Pamiętajmy, jeśli zauważymy u naszego podopiecznego zmniejszenie apetytu i utratę masy ciała, to koniecznie skonsultujmy to z lekarzem!

W zależności od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia seniora lekarz lub dietetyk może mu zalecić stosowanie jednej z diet specjalistycznych. Pamiętajmy jednak aby nie stosować ich na własną rękę, ponieważ niektóre z nich przy nieodpowiednim zastosowaniu mogą zaszkodzić zamiast pomóc. Przykłady diet dla osób starszych: bezglutenowa, niskotłuszczowa, lekkostrawna, dieta dla cukrzyków.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 

ul. Krucza 16/22 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.