Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech
Praca dla Opiekunek Seniorów w Niemczech

Cukrzyca i pomiar glikemii u seniora

Cukrzyca i pomiar glikemii u seniora.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej spotykanych chorób przewlekłych. A także jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych współczesnej medycyny. Zwiększenie liczby chorych na cukrzycę wynika m.in. ze starzenia się społeczeństwa, oraz niewłaściwej diety i siedzącego trybu życia.

Wszystkie postacie cukrzycy mogą prowadzić do licznych powikłań. Między innymi: atak serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputacja kończyn dolnych, utrata wzroku i uszkodzenia nerwów. Ponadto u większości chorych na cukrzycę typu 2 występuje nadwaga lub otyłość.

Niezwykle ważne przy schorzeniach cukrzycowych jest panowanie nad cukrami. Dlatego niezbędne jest badanie poziomu cukru we krwi, dzięki czemu można odpowiednio szybko wdrożyć odpowiednie działanie. Badanie wykonuje się przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego glukometrem. Glikemia, czyli poziom cukru we krwi, nie jest stała i zmienia się w ciągu dnia.

Jaka jest więc norma poziomu cukru we krwi u osób starszych?
Górna granica normy u seniorów wynosi 160-180 mg/dl.

W pomiarze glikemii rozróżniamy:

Hipoglikemię – jest to niski poziom cukru we krwi, który niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. Sposobem na podniesienie poziomu glukozy we krwi jest przyjęcie przez seniora cukru w różnej postaci. Można przyjąć również tabletki glukozy, podać herbatę lub wodę z cukrem lub sok pomarańczowy. Uwaga: twarde cukrowe rzeczy np. cukierki podajemy wyłącznie wtedy, kiedy nasz podopieczny jest przytomny. Najczęstsze objawy hipoglikemii: zawroty i ból głowy, uczucie głodu, zasłabnięcie, nagłe zmiany zachowania i nastroju. Ponadto znużenie, brak koncentracji, wzmożone pocenie, niezgrabne lub gwałtowne ruchy.

Hiperglikemię – jest to podwyższony lub wysoki poziom cukru we krwi. Każdorazowo w przypadku hiperglikemii należy wezwać lekarza! Jej objawy to najczęściej: suchość w ustach, większe pragnienie, nasilone zaburzenia widzenia, senność, bóle głowy, nudności i wymioty. Ponadto nietrzymanie moczu, nawracające infekcje, w ostatnim stadium śpiączka.

Poniżej podamy kilka ważnych zasad które pomagają radzić sobie z cukrzycą u osób starszych. Mogą być przydatne podczas opieki nad seniorem na ofercie pracy w Niemczech:

– Jak już wyżej wspomnieliśmy podstawą jest regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi.
– Regularne przyjmowanie leków.
– Obserwowanie zachowania podopiecznego i kontrolowanie jego wagi.
– Wprowadzenie odpowiednich zasad żywienia i stosowanie się do wskazań lekarza, np. spożywanie posiłków bogatych w błonnik, produkty pełnoziarniste oraz niektóre warzywa np. pomidory, brokuły, owoce np. miąższ gruszek i jabłek, śliwki, orzechy.
– W miarę możliwości wskazana jest aktywność fizyczna np. 20-30 minutowy spacer.

Sprawdź aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech: Oferty pracy

Odwiedź nas na Facebooku: Bonviro

Zgoda - przetwarzanie danych

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wskazanych 

w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym przez Bonviro sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, 

ul. Warszawska 33 w celu rekrutacji, umieszczenia moich danych w bazie kandydatów i kontaktowania się ze mną w sprawie ofert pracy.